Jedním z mých nejoblíbenějších žánrů je beze sporu indie rock. Pokud jste se s hudbou tohoto druhu ještě nesetkaly, ráda v krátkosti popíšu, oč jde.

Indie rock pochází že slova independentní, tedy nezávislý. Jde o alternativní rock, který se vymyká a staví se proti mainstreamu. Indie bandy mají alespoň jednoho kytaristu, basáka, bicí, klávesy a samozřejmě zpěv a vokály. Kapely se většinou profilují undergroundově, v současné době se ale indie dostalo chtě nechtě i do středního proudu. Indie experimentuje se zvuky a tóny a snaží se zalíbit se svou originalitou, ať už jse o texty nebo zvukovou stránku. Hlavní roli hrají emoce, hudba se musí prožít až do posledního dechu. Kořeny dosahují až k Nirvaně a mému miláčkovi Kurtu Cobainovi. Je těžké tento žánr pevně ohraničit, hudební magazíny by chtěli nejradši všechny muzikantyškatulkovat do podkategorií jako indie pop, indie rock nebo indietronica (kombinace indie a elektronické hudby). Což se samozřejmě umělcům nelíbí.

Moje nej indie bandy

Možná byste čekali, že tu budu zmiňovat profláknuté a kritiky milované Arctic Monkeys a Franz Ferdinand. Tak k tomu nedojde. Radši poodhalím své osobní méně známé favority.

Jako první přichází na řadu Arcade Fire. Tahle partička už koncertuje pěkných pár let. Měla jsem tu čest ocitnout se úplnou náhodou na jejich koncertě v Mnichově asi před šesti lety. A právě tam jsem je objevila. Skupina pochází  z kanadského Montrealu a vznikla v roce 2003, když ji založili manželé Régine Chassagne a Win Butler. Mezitím už vydali4 alba, která bezprostředně po vydání obsadila čelní pozice jak v britské, tak i americké a irské hitparádě.

Arcade Fire má v současné době celkem 7 členů. Sestava se ale měnila hned několikrát.

Poslední album Reflektor nezklamalo, já se nemůžu nabažit singlu Afterlife. Skupina už několikrát získalaprestižní Grammy a Juno ocenění. Já pevné věřim, že brzo přijedou do Prahy! Modleme se, aby tomu tak bylo.

Další indie band, který bych vám ráda představila jsou Bon Iver. Hodně z vás jistě kluky z Bon Iver zná, víc a víc v poslední době získávají na popularitě. To možná i díky spolupráci se zpěvačkou Likke Ly nebo díky cover verzi jedné jejich písně, kterou nazpíval Peter Gabriel. Každopádně si všechnu tu pozornost zaslouží, podle mého názoru vážně stojí za to si je poslechnout. Jejich hudba je jako lék na bolavou duši. Jejich melancholická Holocene ve mně pokaždé něco zanechá..

Autorem většiny písní a producentem jejích nahrávek je Justin Vernon, který nahrál první album skoro celé sám. Dnes se skupina rozrostla a čítá celkem deset hudebníků.

Jsou skvělí, dejte jim šanci 🙂