Co je to soundtrack

Dost se o mně ví, že jsem blázen do soundtracků. Pro neznalé jde o filmovou hudbu,neboli OST,  kterou tvoří písnějednoho nebo více interpretů.

Vytvořit takový soundtrack není hračka. Hudba musí pasovat k žánru filmu a k jednotlivým scénám. Ač jde doprovodnou zvukovou stopu, velkofilm se špatným soundtrackem má velmi malou šanci na úspěch. Kvalitní  soundtrack je tedy základem každého dobrého filmu. Spoustu filmmakerů dává přednost klasické hudbě a klavírním melodií, jiné filmy jsou plné žhavých songů od Beyonce nebo Lany del Ray, viz třeba Wolf of Wallstreet s Leonardem di Capriem.

Vážná hudba

Když se řekne vážná hudba, hodně lidí si představí hlavně staré skladatele typu Beethoven a podobně. Dnešní soundtracky se ovšem orientují na moderní tvorbu a jsou novému filmu šaty přímo na míru. Jedním z nejznámějších skladatelů tohoto žánru je Hans Zimmer. Jeho piano jste slyšeli například ve filmech Rainman, Lví král, Gladiátor či v Pirátech z Karibiku. Jeho melodie sedí i dramatickým filmům o zkáze světa jako Počátek nebo Na konci světa.

Dalším velikánem moderního klasického soundtracku je Danny Elfmann, který stojí za filmovou hudbou Karlíka a továrny na čokoládu. Je také autorem znělky seriálu Simpsonovi. Všichni take určitě známe hudbu z filmu Titanic, kterou složil James Horner, zpívá Celine Dion.

Abyste nevynechali české interprety, za zmínku stojí a Petr Hapka, umělec a skladatel hudby k Fimfáru a Jana Wericha či písně k seriálu My všichni školou povinni.

Oblíbený je i soundtrack z filmu Forret Gump, v hlavní roli Tom Hanks. Hudbu složil Alan Silvestri, který je také mimo jiné autorem hudby k Mumii.

Můj osobní favorit

Pokud bych měla zvolit skladatele, který mě osobně zaujal nejvíce, pak je to rozhodně Ludovico Einaudi, pocházející z Itálie. Sama jsem jednou měla možnost jeho show vidět naživo v kongresovém centru a byla jsem nadšená!

Opět se jedná o klavírní hudbu s moderním twistem. Ludowica jsem poprvé slyšela v seriálu This is England o skinheads a životě v Anglii 80. a 90. let. Jeho písně jsou procítěné, dojemné a zároveň v sobě mají ono dramatično a napětí, které k tomu patří. Jeho poslední album In a timelapse, v překladu V časosběru je ukázkou toho, jak i instrumentální hudba může být moderní a líbivá. Jeho hudbu poslouchám ráda i jako kulisu k učení a podobně.

Soundtracky Various Artists

Dalším typem soundtracku jsou tzv. „Various Artists“. Zde se jedná o kompilaci různých písni od různých interpretů, které už vznikly dříve, nebyly tedy vytvořeny speciálně pro onen seriál nebo film, ale určitým způsobem se do něj hodí a byly zvoleny jako doprovodná hudba.

V tomto ohledu mají skvělý soundtrack seriály, například O.C. nebo anglický teenage seriál Skins. Tyto soundtracky já beru jako určitou inspiraci a pokud se mi interpret líbí, vyhledám si jeho album na internetu.

Jedním z mých nejoblíbenějších soundtracků je ten k Chirurgům. Chirurgové neboli Greys Anatomy už má za sebou spoustu řad, tedy i spoustu epizod plných chytlavých skladeb od všemožných kapel a zpěváků. Objevila jsem tak hned několik kvalitních interpetů jako třeba Tegan a Sara nebo The Fray.