V dnešním článku bych se ráda zaměřila na hudbu, která mě hodně ovlivnila už v dětství. Už od malička jsem poslouchala taneční hudbu, lépe řečeno můj starší brácha, který ulítávál na Kraftwerku, ze kterého pak vzešlo samotné techno jako takové.Pak jsem k tomu nějak přilnula postupem času i já. A to nemluvím o taneční hudbě typu DJ Bobo nebo Cascada. Mluvím o technu. Ráda bych tu dnes popsala, co pro mě techno znamená a jaké interprety poslouchám dodnes. Vím, že se taneční scéna postupně dost přeměnila a obměnila, ale já se přesto snažím sledovat, co teď v technu letí a ráda si sem tam zajdu s kamarády do klubiku na tuhle hudbu zapařit. Od tohoto žánru jsem pak postupně přešla i na electro a drum´n´bass.Na technu mě fascinuje jeho mnoho podob. Každý mix je jiný a něčím jedinečný. Skladbu nikdy neuslyšíte víckrát ve stejně verzi, vždycky bude mít verzí hned několik. Přesně to mě na technu baví.

Vývoj techna

Jak už jsem řikala, na vývoji techna se významně podílela hudba německé skupiny Kraftwerk. Skupina byla založená v německém Düsseldorfu roku 1969 Florianem Schneiderem a Ralfem Hütterem, postupně přibyly další dva členové a vznikla čtveřice spolu s Wolfgangem Flürem a Karlem Bartosem. Současné složení kapely je jiné: Ralf Hütter, Fritz Hilpert, Henning Schmitz a Falk Grieffenhagen. V roce 2014 byla skupině udělena cena Grammy za celoživotní dílo. Skupina je i nadále aktivní a pracuje na novém albu.Nutno říct, že Kraftwerk svou tvorbou ovlivnili celou řadu světoznámých umělců jako Depeche Mode, OMD, Human League, Gary Numan, Hanse Zimmera a mnoho dalších.

Perlička: v roce 1973 skupina vydala singl Kohoutek-Kometenmelodie. Není tajemstvím, že byl tento singl pojmenován po českém astronomovi Luboši Kohoutkovi, který v březnu 1973 objevil kometu C/1973 E1.

Oblíbení DJs

Do Evropy se techno dostalo na přelomu 80. a 90. let a stalo se velmi výrazným hudebním a společenským fenoménem. Mezi nejvýznamnější DJe a producenty patří třeba Jeff Mills, Claude Young, Inigo Kennedy, Carl Cox, Dave Clarke, Surgeon, James Ruskin, Oliver Ho, The Advent nebo Hardfloor. Pro mě je legendou právě Carl Cox a jeho mixy!

Techno pod širým nebem

Fanoušci a posluchači techna zbožňují a pravidelně se účastní párty akcí pod širým nebem. Tyhle akce já moc nemusím, protože jsou dost často spojené s drogami a alkoholem a to není přímo moje parketa. Každopádně neni nad to si poslechnout Vašeho oblíbeného Dje naživo a zatrsat do rytmu (i mimo něj). To je asi jedna z věcí, které na technu miluju, lidi, co mají rádi technu, Vás nesoudí. Je jim úplně jedno kdo jste, co děláte, jak tancujete, jak vypadáte. Důležité je to, co Vás spojuje – techno.

Techno dnes

V dnešní době se techno rozvinulo do mnoha dalších odvětví jako třeba minimal techno – Acid techno – Industrial techno – Wonky techno – Hard Techno / Schranz – Hardcore techno. Je těžké se orientovat. Festivaly a technoparty přibývají rychlostí blesku. Mezi dobré techno festivaly patří třeba Insane Festival nebo Tomorrowland v Belgii, ten je jedním z největších a nejbláznivějších festivalů elektronické taneční muziky.